-Cele działania-
Celem działania UTW w Kołobrzegu jest nawiązywanie do tradycji uniwersytetów powszechnych, które propagują wśród ludzi wiedzę z różnych dziedzin niezależnie od ich poziomu wykształcenia i statusu zawodowego ... STATUT.
Kontakt
-
Adres: ul. Okopowa 15A
78-100 Kołobrzeg - E-mail: utw.kolobrzeg@gmail.com
-
Telefon: +48 604 539 493
Telefon: +48 94 716 56 57 - Formularz: Napisz do Nas
Degustacja potraw wielkanocnych
"Wielkanoc - Święto życia i nadziei". Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kołobrzegu w dniu 21 marca 2018 roku jak każdego roku, zorganizował degustację potraw wielkanocnych. Potrawy zostały przygotowane przez studentów naszego UTW. Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście : Przewodnicząca Rady Powiatu Pani Danuta Adamska - Czepczyńska, Zastępca Prezydenta Miasta Pan Jacek Woźniak oraz Zastępca Prezydenta Miasta ds. gospodarczych Pan JERZY WOLSKI oraz studenci i studentki UTW w Kołobrzegu.
Obecna była również delegacja z Telewizji Kablowej w Kołobrzegu. Po przywitaniu gości, Prezes UTW w Kołobrzegu, Pani Irena Frankiewicz zapoznała zebranych z istotą i krótką historią tych pięknych i bardzo ważnych dla Chrześcijan Świąt. Wielkanoc nazywana- Paschą lub Wielką Niedzielą jest najważniejszym i jednocześnie najstarszym świętem chrześcijańskim. Mimo tego, że bardzo uroczyście obchodzimy też Święto Bożego Narodzenia to właśnie w czasie Wielkanocy wypełnia się najważniejsza tajemnica naszej wiary i stąd tak wielka waga tych świąt. Wielkanoc jest pamiątką męki i zmartwychwstania Chrystusa; na całość świąt składają się: Niedziela Palmowa - rozpoczynająca uroczystości Wielkiego Tygodnia, Triduum Paschalne obejmujące Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę oraz Niedziela Zmartwychwstania. Z Wielkanocą związany też jest Wielki Post, poprzedza on święto, trwa 40 dni i rozpoczyna się Środą Popielcową. Inne święta związane z wielkanocnymi uroczystościami to Wniebowstąpienie Pańskie, Zesłanie Ducha Świętego, Boże Ciało i inne.
Święta wielkanocne obchodzone są w Polsce niezwykle uroczyście i jak chyba żadne inne związane są wieloma tradycjami i ludowymi obrzędami. Najbardziej znane i rozpowszechnione wśród wiernych to: malowanie pisanek, święcenie pokarmów, tradycja przystrajania Grobu Pańskiego, śmigus-dyngus, dzielenie się jajkiem. Istnieje też wiele lokalnych tradycji takich jak Siuda Baba, Emaus czy wieszanie Judasza. Następnie życzenia złożyli zaproszeni goście. Krysia Bogusławska i Jerzy Leśniak zaprezentowali nam wiersze związane z tym Świętem. Po części duchowej przystąpiono do degustacji potraw. Wszystkie były smaczne i pięknie przyrządzone. Poniżej kilka fotek z dzisiejszego przyjęcia.