-Cele działania-
Celem działania UTW w Kołobrzegu jest nawiązywanie do tradycji uniwersytetów powszechnych, które propagują wśród ludzi wiedzę z różnych dziedzin niezależnie od ich poziomu wykształcenia i statusu zawodowego ... STATUT.
Kontakt
-
Adres: ul. Okopowa 15A
78-100 Kołobrzeg - E-mail: utw.kolobrzeg@gmail.com
-
Telefon: +48 604 539 493
Telefon: +48 94 716 56 57 - Formularz: Napisz do Nas
Historia Kołobrzegu
16.stycznia odbyło się spotkanie z panem doktorem Hieronimem Kroczyńskim. Wysłuchaliśmy wykładu "Dzieje Kołobrzegu". Ludzie na naszym terenie przebywają od kilku tysięcy lat o czym świadczą znalezione w Mirocicach monety rzymskie. Dowodzi tego również znaleziona w Bagiczu trumna ze szczątkami kobiety ze szczepu Gotów.
W latach 888/890 zbudowano gród kołobrzeski. Powstał on na prawym brzegu Parsęty w odległości 4 km od Bałtyku. Naturalnym bogactwem Kołobrzegu są źródła solankowe. Sól produkowano metodą warzelniczą. W dawnych czasach kto miał sól ten był bogaty. Warzelnie soli w Kołobrzegu istniały do 1860 r. i upadły z przyczyn ekonomicznych- sól z kopalni była tańsza. W II połowie X wieku Pomorze znalazło się w granicach państwa Mieszka I. Mieszko szukał sojuszników w Skandynawii,córka Mieszka i Dobrawy Świętosława została wydana za mąż za króla szwedzkiego Eryka Zwycięskiego i urodziła Szwedom następcę tronu. Świętosława w krajach skandynawskich znana jest jako Zygfryda. Na zjeździe gnieźnieńskim w 1000 r. zostało powołane arcybiskupstwo w Gnieźnie. Kołobrzeg stał się biskupstwem z biskupem Rainbernem. W latach 30-ych XII wieku Kołobrzeg znalazł się pod panowaniem cesarzy niemieckich. Za czasów Krzywoustego Kołobrzeg był kolebką dynastii Gryfitów. Czasy słowiańskie "pamięta" znajdujący się w lesie kołobrzeskim dąb który ma 800 lat i któremu nadano imię Bolesław,w jego pobliżu rośnie dąb Warcisław o 100 lat młodszy od Bolesława. W 1255 roku odbyła się lokacja miasta na prawie lubeckim. Pierwszymi mieszkańcami była ludność niemiecka,później do Kołobrzegu napływa ludność słowiańska.
Na przełomie XIV i XV wieku Kołobrzeg jest miastem hanzeatyckim. W 1530 roku zostaje odprawione pierwsze nabożeństwo protestanckie. W połowie XVII wieku Pomorze Zachodnie staje się areną działań wojennych. W okresie wojny trzydziestoletniej Kołobrzeg znajdował się pod panowaniem szwedzkim. Później stał się miastem należącym do Brandenburgii. W okresie wojny siedmioletniej miasto trzykrotnie oblegali Rosjanie. Wiek XIX to wiek mody na zdrowe kąpiele morskie. W Kołobrzegu nad kąpielami morskimi i solankowymi czuwają lekarze trzech narodowości: Niemcy, Żydzi i Polacy. Aż do wybuchu II wojny światowej miasto rozwija się jako coraz bardziej znane na terenie i polskim i niemieckim uzdrowisko. Po II wojnie światowej miasto odzyskało niepodległość 18 marca 1945r.
GALERIA FOTO