-Cele działania-
Celem działania UTW w Kołobrzegu jest nawiązywanie do tradycji uniwersytetów powszechnych, które propagują wśród ludzi wiedzę z różnych dziedzin niezależnie od ich poziomu wykształcenia i statusu zawodowego ... STATUT.
Kontakt
-
Adres: ul. Okopowa 15A
78-100 Kołobrzeg - E-mail: utw.kolobrzeg@gmail.com
-
Telefon: +48 604 539 493
Telefon: +48 94 716 56 57 - Formularz: Napisz do Nas
Historia Kołobrzeskich Ratuszy
W Kołobrzegu ratusze były cztery. Pierwszy w okolicy Budzistowa, gdyż tam był również pierwszy gród. Drugi ratusz to ratusz średniowieczny, miał siedem wieżyczek, podobnie jak ratusze w Rostoku i Straslundzie. Trzeci ratusz zbudowany na początku XVI wieku, został w znacznym stopniu zniszczony podczas wojny 30-letniej, kiedy to spalono w Kołobrzegu aż 182 domy 5 kościołów a liczba ludności zmniejszyła się z 6.000 do ok.3.000.
Obecny ratusz zaprojektowany prze niemieckiego architekta Karola Fryderyka Schinkla to budowla neogotycka zbudowana zgodnie z dziewiętnastowiecznym uwielbieniem dla romantyzmu i średniowiecza. Architekt pozostawił elementy poprzednich ratuszy /dwóch poprzednich ratuszy/.Są to kolumny zakończone takim jak gdyby biretem, co miało przypominać, że z Kołobrzegu pochodzi wielu uczonych. W ratuszu zachowała się barokowa balustrada. W obecnym ratuszu są też elementy fortyfikacyjne. Dzwon pochodzi z 1626r, choć w 1847 został powtórnie odlany. W 1903r. zakupiono nowy zegar. W 1943r. jeszcze ratusz był cały, ale rozpoczęła się wojna totalna. Ratusz wprawdzie ocalał ale był bardzo zdewastowany. Pan dr Kroczyński opowiadał bardzo interesująco przytaczając różne detale i ciekawostki. Pani Prezes Irena Frankiewicz podziękowała wykładowcy, wręczając skromną ale piękną różę.
Wykład z dnia 08.02.2017r.
Wykładowca: dr Hieronim Kroczyński